Aktuální sněhové zpravodajství 29.1.2019

Tento týden přinese další období změny počasí do Alp, ve spoustě středisek bude padat čerstvý sníh v průběhu týdne. Uplynulý víkend přinesl sněžení do severozápadních Alp, přesunul se do švýcarských Alp a západních rakouských Alp z pondělí na úterý. Koncem týdne mohou jižní francouzské Alpy a jižní Alpy počítat s první výraznou sněhovou nadílkou od prosince. Čerstvý sníh je v těchto oblastech velmi vítán.

Sněhové zpravodajství

Podle sněhové předpovědi na nadcházející dny napadne nejvíce sněhu ve středisku La Grave ve francouzských Alpách.

Rakouské Alpy

V regionech Vorarlberg a Tyrol opět hodně sněžilo. Ve střediscích připadlo mezi 15 a 40 cm. Střediska Warth Schrocken a Damuls hlásí z noci největší přírůstky. V úterý bylo jasno a chladno, teplota se pohybovala kolem -10oC. Střediska v regionu Arlberg jsou oblíbená pro freeride a je zde dostatek terénu na skvělé lyžování.

Další střediska v rakouských Alpách, včetně těch v údolí Zillertal, středisko Kitzbühel a střediska oblasti Ski Juwel zažila lehčí sněžení, které osvěžilo sjezdovky a udrželo je v dobrém stavu. Většina lanovek a sjezdovek je ve střediscích v polovině sezóny v provozu.

Ve východní části rakouských Alp sněžilo v průběhu úterka v řadě středisek regionu Salzburg včetně údolí Gastein, místy prosvítalo sluníčko, například v oblasti SkiCircus.

Podle sněhového zpravodajství bude v nadcházejících dnech sněžit převážně na jihu a západě Alp, takže rakouské Alpy budou spíše bez čerstvého sněhu.

Francouzské Alpy

Oblast Grand Massif hlásí čestvý sníh, kolem 12cm napadlo ve středisku Flaine za posledních 24 hodin. Blízké Portes du Soleil hlásí sněžení z neděle na pondělí. V pondělí byla v oblasti zhoršená viditelnost, avšak v úterý již převládla jasná obloha a nabídla skvělé lyžování.

Regiony Tarentaise a Vanoise nabízí rovněž čerstvý sníh. La Rosiere má kolem vrcholu Mont Valaisan 40cm, Tignes 30cm a téměř 35cm má Courchevel.

Milovníci freeridu může zajímat příjemných 30cm čerstvého sněhu ve středisku La Grave, které připadly v neděli. Lanovky jsou v provozu až na Gare 3200, kde se teploty pohybují kolem -18oC pod jasnou oblohou. Riziko pádu laviny je na stupni č. 3.

Dle sněhového zpravodajství bude ve francouzských Alpách nejpozději ve středu opět sněžit. Největší sněžení se očekává v pátek 1.2. a ve středních a západních střediscích jako Alpe d´Huez a Les Deux Alpes může připadnout až 70cm.

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy také hlásí dostatek čerstvého sněhu, střediska Engelberg, Zermatt a Verbier mají za posledních 24 hodin kolem 30cm. Později během úterka se vyjasnilo a byl nádherný výhled na vrcholek Mont Fort.

Oblast Jungfrau připravila v úterý 29.1. probuzení do modrého jasného rána se skvělým lyžováním na měkkém sněhu díky 19 cm, které připadly za 24 hodin ve středisku Grindelwald. Murren nabízí podobné sněhové podmínky. Je třeba se teple obléci, teploměr ukazuje -14oC.

Sněhové zpravodajství pro švýcarské Alpy hlásí na středu další oblačnost a lehké sněžení, které zintenzivní během pátku a soboty. St.Moritz a Ponresina se připravují na 55cm čerstvého sněhu, který připadne během pátečního dne.

Italské Alpy

V pondělí 28.1. nabídly dobré sněhové podmínky pro lyžování Dolomity, v mnoha střediscích je mezi 15 – 20 cm čerstvého sněhu. Ve středních a vyšších polohách je sněhová vrstva doplněná o umělý sníh. Stejně jako ve většině Alp bylo i v italských Alpách v úterý chladno a jasno, teploty se pohybovaly ve vyšších polohách pod -15oC.

Oblast Via Lattea měla o víkendu občas zhoršenou viditelnost kvůli sněžení, připadlo však pouze pár cm. Podmínky na sjezdovkách jsou proměnlivé, ve vyšších polohách jsou v dobrém stavu. Poté, co zasvítí sluníčko, jsou svahy v nižších polohách měkké. Mimo sjezdovky není téměř žádný sníh.

Podle sněhového zpravodajství hlásí středisko Cervinia 10cm čerstvého sněhu na vyšších svazích. Nejlepší podmínky pro lyžování v této oblasti nabízí Espace San Bernardo, kde v La Thuile napadlo 40cm. Zlepšení bylo jasně viditelné. Skvělý sníh leží i mimo sjezdovky a pěkná čepice sedí i na stanicích lanovky a budovách kolem. Bohužel v oblasti Monte Rosa nesněžilo, střediska Gressonay, Alagna a Champoluc mají stále velmi omezenou nabídku možnosti lyžování v nadmořské výšce pod 2000m.  Podle sněhové předpovědi bude v nadcházejících dnech lehce sněžit v téměř celé oblasti italských Alp, v pátek a v sobotu bude sněžit hustěji.

Německé Alpy

Německé Alpy a jejich střediska hlásí sněžení z noci na úterý. Čerstvý sníh tak ještě podpořil fantastické podmínky pro lyžování. Sjezdovky ve střediscích Berchtesgaden, Garmisch a Oberstdorf jsou ve výborném stavu. V průběhu úterka se vyjasnilo a teploty se pohybovaly kolem -10cm. Ve středu by se měla vrátit oblačnost a předpověď pro čtvrtek a pátek mluví o vyjasnění.

Zdroj: www.skiclub.co.uk