Aktuální sněhové zpravodajství 25.1.2019

Kromě oblasti Piedmont, kde od začátku prosince nesněžilo, byl tento týden v Alpách klidný a slunečný – úplný kontrast oproti začátku měsíce.  Fantastické podmínky pro lyžování stále nabízí severní Alpy, zvláště to platí oblasti rakouských Alp a východní části švýcarských Alp. Nadcházející víkend přinese další čerstvý sníh, nejdříve pro rakouské a švýcarské Alpy, poté se sněžení přesune na západ do oblasti Savojsko a Horní Savojsko.

Sněhová předpověď

Podle předpovědi sněžení pro Alpy napadne v nadcházejících 9 dnech nejvíce sněhu ve středisku Villard de Lansfrancouzské Alpy.

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy měly tento týden chladno a jasno – nádherné lednové lyžování pod modrou oblohou. Čerstvý sníh se přihnal od východu, sněžit začalo ve čtvrtek 24.1. Sněžení ještě nedorazilo do středisek v Tyrolsku a více západních oblastí Podmínky pro lyžování jsou fantastické, spoustu prašanu lze nalézt v méně přístupných oblastech, zvláště na nižších svazích mezi stromy. Více přístupný terén je již uježděný, zvláště mimo sjezdovky v oblíbených střediscích jako St. Anton a Saalbach. Střediska zažila jedno z nejintenzivnějších sněžení za poslední roky, propojení mezi středisky jsou plně otevřená, uzavírky jsou pouze minimální. S ohledem na lavinové riziko je třeba sledovat aktuální informace v jednotlivých střediscích.

Po pár dnech klidu se podle sněhového zpravodajství opět vrací sněžení. Nejvíce bude padat v neděli a v pondělí. Teploty porostou, takže prašan už nebude tak suchý a čerstvý. V nižších polohách mohou být srážky místy dešťové.

Francouzské Alpy

Střediska Tignes/Val d´Isere ve francouzských Alpách si užívala nádherné ráno s fantastickými výhledy na ledovce Grande Motte a Pisailles. Teploty byly chladné kolem -10oC, svahy tak byly tvrdé a se sluneční intenzitou postupně měkly. Většina středisek ve francouzských Alpách jako Val Thorens, Les Arcs a La Rosiere si užívala jasnou oblohou a příjemné podmínky pro lyžování. Střediska pro lyžování v oblasti Tarentaise měla trochu oblačno, další oblačnost se přesune v sobotu, v neděli by mělo dle sněhového zpravodajství hustě sněžit.

Alpe d´Huez a Les Deux Alpes měly shodně nádherný začátek pátečního dne. V Alpe d´Huez byl svah Sarrene otevřený od vrcholu Pic Blanc, takže umožnil 16 km dlouhý sjezd až dolů do střediska. V oblasti Tarentaise napadlo od minulé neděle celkem 40 cm čerstvého sněhu.

Švýcarské Alpy

Jasná obloha a chladné počasí ovládly švýcarské Alpy. Středisko Davos mělo teploty kolem -13oC ve středních polohách a podmínky pro lyžování byly výborné. Poslední sněžení bylo před týdnem, takže svahy mimo značené sjezdovky jsou již uježděné. Nový sníh o víkendu přinese další osvěžení svahů na začátku příštího týdne.

Na hranici francouzských a švýcarských AlpPortes du Soleil, nabízí středisko Champery dobré podmínky pro lyžování na vyšších svazích. Dle sněhové předpovědi napadne během neděle a pondělí kolem 90 cm čerstvého sněhu.

Murren v regionu Jungfrau nabízí momentálně nejlepší sněhovou vrstvu v oblasti, kolem 255 cm. Wengen a Grindelwald mají jen o trochu méně.

Italské Alpy

Dolomity zaregistrovaly ve středu 23.1. lehké sněžení, jinak bylo spíše slunečno a jasno. Sjezdovky jsou nyní v lepším stavu než na začátku ledna. Canazei a Kronplatz nabízí fantastické podmínky pro lyžování, většina sjezdovek v obou střediscích jsou v provozu. Slunečné počasí bude pokračovat až do sobotního odpoledne, pak začne přibývat oblačnost, začne se oteplovat a v neděli začne sněžení.

V italské oblasti Piedmont začalo poprvé výrazně sněžit od listopadu, připadlo více než 50 cm v řadě malých středisek v oblasti. Sněžení se zaměřilo pouze na jižní střediska italských Alp, takže se čerstvého sněhu dočkala i střediska v oblasti Via Lattea.

Lehké sněžení zasáhlo oblast Val d´Aosta, na severozápadě nesněžilo a bylo jasno. Sněžení předpovídané pro nadcházející víkend by se mělo zaměřit více severně do francouzských a švýcarských Alp.

Německé Alpy

Sledovaná střediska německých Alp jsou tento týden bez čerstvého sněhu, což ale nemělo žádný negativní efekt na podmínky pro lyžování díky velké vrstvě, která napadla začátkem roku. Oblačnost se vrátila do regionu, o víkendu se vrátí lehké sněžení. Většina sjezdovek je v provozu a stále je ještě čerstvý sníh i mimo sjezdovky.

Zdroj: www.skiclub.co.uk