Aktuální sněhové zpravodajství 22.1.2019

Severní část Alp si užívá fantastické lyžování uprostřed sezóny pod azurovou oblohou a s chladným počasím. Nejlepší lyžování mají v současnosti rakouské Alpy a východní část švýcarských Alp, zatímco francouzské Alpy a jejich severní oblast Haute Savoie má lepší podmínky než jižní část. Sněžení bude dle sněhového zpravodajství pokračovat na jihozápadě Alp během tohoto týdne, bohužel nebude tak intenzivní, aby dramaticky zlepšilo podmínky.

Rakouské Alpy

Chladnější počasí pokračuje dle sněhového zpravodajstvírakouských Alpách během úterka 22.1., teploty se pohybují lehce pod bodem mrazu, obloha je jasná – ideální podmínky pro lyžování. Všech 88 lanovek v provozu a 280 km sjezdovek, k tomu dostatek sjízdného prostoru mimo sjezdovky – region Arlbergvýborné podmínky pro lyžování, na vyšších svazích je téměř 5m sněhu.

Ledovce v rakouských Alpách mají dostatečnou sněhovou pokrývku a střediska v jejich okolí mají fantastické podmínky pro lyžování. Salzburg, Zell am See a Loferer Alm jsou ve výborném stavu, rovněž oblast SkiWeltvýborné sněhové podmínky.

Podle sněhového zpravodajství bude zbytek týdne chladný s možností lehkého sněžení, avšak většinou bude svítit sluníčko.

Francouzské Alpy

Úterý 22.ledna nabídlo nádhernou slunečnou oblohou v regionu Tarentaise ve francouzských Alpách. Oblast Trois Vallées se středisky Val Thorens, Meribel a Courchevel měla ráno -15oC a sníh na sjezdovkách byl ráno velmi tvrdý. Poslední sněžení v oblasti proběhlo 18.1., kdy ve Val Thorens lehce připadlo. Blízká oblast Paradiski má většinu lanovek v provozu ve střediscích Les Arcs a La Plagne. Pro obě oblasti i většinu středisek v blízkosti platí, že mimo sjezdovky je sníh často uježděný, avšak podle sněhového zpravodajství by měl ve středu padat čerstvý sníh.

Více na severně v oblasti Portes du Soleil svítilo rovněž sluníčko. Mimo sjezdovky jsou svahy rovněž dost uježděné, avšak nádherné lyžování zůstává na sjezdovkách, zvláště kolem Grande Conche ve středisku Avoriaz. Blízký Grand Massif má v provozu propojení do středisek Flaine, Carroz, Morillon a Samoens.

Švýcarské Alpy

O víkendu se na svazích vrcholu Lauberhorn konaly závody ve sjezdu. V úterý 22.1. bylo v oblasti Jungfrau nádherné slunečné počasí a tím i se skvělým lyžováním ve střediscích Murren, Grindelwald a Wengen. Obdobně bylo ve většině švýcarských Alp a střediska jako Engelberg a Saas Fee nabídla fantastické podmínky pro lyžování díky nadprůměrné vrstvě sněhu na vyšších svazích.

Středisko Gstaad nemá tolik sněhu jako jinde, svahy v nižších polohách můžou mít více proměnlivé podmínky. Ze středy na čtvrtek by mělo lehce až mírně sněžit ve švýcarských Alpách, ve středisku Zermatt připadne dle sněhové předpovědi až 38 cm.

Italské Alpy

Období sněžení v oblasti Dolomity již skončilo a místo toho se vrátilo slunečné počasí s jen občasnou oblačností. Lyžování je nyní o mnoho lepší. Na i mezi sjezdovkami je nyní souvislejší vrstva sněhu ve středních a vyšších polohách. Další sněžení by bylo vítané. Podle sněhového zpravodajství přijde však další sněžení nejdříve v neděli.

Velmi málo sněhu mají jižní italské Alpy včetně středisek jako Bardonecchia a Via Lattea, kde již téměř měsíc výrazně nesněžilo a sjezdovky jsou pokryté pouze technickým sněhem, bez kterého by nemohly být otevřené. Pro ty, kdo lyžují pouze na sjezdovkách, je nabídka stále široká. Pokud chcete lyžovat mimo značené sjezdovky, je nabídka velmi omezená.

Mnoho ze sledovaných středisek, včetně těch v údolí Val d´Aosta, Piemonte a Lombardia, měly v úterý 22.1. jasnou oblohou se souvislou vrstvou sněhu na vyšších svazích díky sněžení z uplynulých dnů. Ve středu by mělo v této oblasti dle sněhové předpovědi začít sněžit.

Německé Alpy

Fantastická modrá obloha ovládla německé Alpy v úterý 22.1. Mnoho středisek se nacházelo nad mraky a tak nabídly skvělé výhledy na okolní vrcholky. Teplota se pohybovala mezi -5 - -10oC. Sjezdovky využívají zvýšenou sněhovou vrstvu ke svému prospěchu. Nabídka pro lyžování je ve střediscích široká. Terén na ledovci Zugspitze je ve fantastickém stavu. Podle sněhového zpravodajství bude spíše zataženo, avšak bez výraznějšího sněžení.

Zdroj: www.skiclub.co.uk