Aktuální sněhové zpravodajství 18.1.2019

Severní Alpy mají opět klidnější počasí. Vydatné sněžení trvající od Nového roku přineslo nejen do rakouských Alp velké množství sněhu a velmi změnilo podmínky pro lyžování na severu a východě Alp. Sněhové podmínky jsou velmi dobré a určitě připraví skvělý zbytek sezóny. Střediska se již téměř všechna vrátila do běžného provozu. Výjimkou jsou malé izolované rezorty a části hor, kde hrozí lavinové nebezpečí. V západní části Alp napadlo výrazně méně sněhu než na východě, avšak i tak jsou sněhové podmínky lepší  než byly po Vánocích. V jižní části Alp – Dolomitech – se podmínky pro lyžování rovněž zlepšily díky čerstvému sněhu z tohoto týdne, avšak v jižních Alpách ve Francii a v oblasti Via Lattea by bylo potřeba více čerstvého sněhu.

Sněhové zpravodajství

Podle sněhového zpravodajství bude v nadcházejících 9 dnech nejvíce sněžit ve francouzských Alpách v okolí střediska Cauterets.

Rakouské Alpy

Po všem tom sněžení mají rakouské Alpy již klidnější počasí. Ve čtvrtek 18.1. svítilo sluníčko v Tyrolsku a v Arlbergu, tedy střediska St Anton, St Christoph, Lech a Zurs mají skvělé podmínky. Teploty jsou nízké. Víkend a příští týden nabídne nádherné podmínky pro lyžování.

Oblast Silvretta se střediskem Galtur nabízí nádherné lyžování. Sjezdovky jsou perfektně upravené a kolem lanovky Breitspitzbahn je spousta nedotčeného sněhu. Ve středisku Ischgl jsou podmínky obdobně úžasné, středisko nabízí 229 km upravených sjezdovek.

Více na východě v údolí Zillertal se střídalo slunečné počasí, oblačno a lehké sněžení, zvláště ve středisku Mayrhofen, kde bylo v provozu 26 lanovek. Ve stejné oblasti si ledovec Hintertux  užíval nádherné azurové počasí.

Středisko Filzmoos v oblasti Ski Amadé má jednu z nejvyšších vrstev sněhu, na vyšších svazích leží zhruba 430cm sněhu. Podmínky pro lyžování až dolů do střediska jsou fantastické.

Francouzské Alpy

Francouzská střediska lyžování nabídla v pátek 18.1. nádherné počasí. Blízko Ženevy v oblasti Portes du Soleil nabídla střediska kolem center Avoriaz a Chatel nádherný den pro lyžování, zatímco níže v Morzine je sníh hlavně na střechách.

Střediska na ledovcích ve francouzských Alpách kolem regionu Tarentaise mají dobré podmínky pro lyžování a Tignes nabízí skvělé lyžování na upravených sjezdovkách od ledovce Grande Motte dolů do Les Breviere.

Na hranici francouzských a italských Alp nejsou podmínky tak dobré, v oblasti Via Lattea není sníh tak kvalitní jako jinde, kde sněžilo. Teploty se pohybují kolem -7oC na vrcholcích, sněhová vrstva je připravena na další sněžení. Více na severu u stejné hranice má středisko La Rosiere mnohem lepší podmínky, na vrcholcích leží až 250cm.

Podle sněhového zpravodajství by mělo středně až hustě sněžit na začátku příštího týdne.

Švýcarské Alpy

Slunečné počasí nabídly v pátek švýcarské Alpy. Počasí kolem středisek v oblasti Andermatt, jako Engelberg, měla v poledne jasno a poskytla nádherný výhled na ledovec Titlas, kde leží 500cm sněhu.

Střediska v oblasti Jungfrau jako Murren nabízí dobře připravené sjezdovky a nabízí skvělé lyžování z vrcholu Schilthorn.

U hranice švýcarských a italských Alp nabízí středisko Zermatt kolem Plateau Rosa nádherných 169km sjezdovek.

Dle sněhového zpravodajství přinese víkend slunečné počasí ve většině středisek, avšak začátkem příštího týdne se opět zatáhne a bude lehce až mírně sněžit v mnoha střediscích.

Italské Alpy

Sněžení pokračovalo v mnoha střediscích oblasti Dolomity v průběhu týdne, mezi 5 – 10 cm čerstvého sněhu mají střediska Kronplatz, Cortina a další v regionu. Lyžařská oblasti Dolomiti ski area tak mohla zprovoznit širší oblast pro lyžování, nyní je v provozu 429 lanovek z celkového počtu 451, zatímco sněhová pokrývka v nižších polohách je lepší, než na začátku měsíce. V pátek 18.1. bylo jasno s lehkou oblačností a teplotami kolem -10oC. Mimo sjezdovky je sněhová vrstva nepravidelná, na sjezdovkách je dostatek míst k poznání.

Podmínky pro lyžování jsou lepší od začátku týdne, avšak mírné až husté sněžení ve většině středisek na severozápadě italských Alp, hlavně v oblasti Val d´Aosta, zanechalo místy příjemnou vrstvu.  Téměř všechna střediska v oblasti jsou nyní v plném provozu.

Pro oblast Via Lattea nepřináší sněhové zpravodajství příliš dobré zprávy, v provozu je něco přes polovinu běžně sjízdných tratí, mnoho propojení je uzavřených včetně přístupu z a do Sauze d´Oulx  jinudy než přes černou sjezdovku. Sněhová pokrývka má zhruba půl metru.

Německé Alpy

Lyžování konečně nabízí středisko Berchtesgaden. Na vyšších svazích leží 3 metry sněhu, tedy fantastická vrstva pro lyžování a snowboarding. Podobné podmínky má středisko Garmisch, v provozu je 17 z 18 lanovek a podmínky jsou výborné, i když některé sjezdovky jsou stále nepřístupné. Stejné to je i v ostatních sledovaných střediscích. Většina sjezdovek je přístupných, uzavřeny zůstávají jen některé pokročilejší sjezdovky. V průběhu tohoto týdne bylo střídavě slunečno a oblačno, teploty se pohybovaly lehce pod bodem mrazu, zvláště ve vyšších polohách.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk