Aktuální sněhové zpravodajství 16.1.2019

Sněžení, které vládlo nad severními Alpami během víkendu, pokračovalo i začátkem týdne. Husté sněžení , které trvalo v rakouských a švýcarských Alpách od 29.12. začalo ustupovat v úterý. Řada středisek a přístupů k nim však stále zůstává omezených. Více na západě hlásí řada středisek v severních francouzských Alpách krásné dny s čerstvým sněhem a tím dochází i ke zlepšení podmínek pro lyžování. Dolomity zažily v uplynulých dnech lehké až mírné sněžení.

Rakouské Alpy

Husté sněžení, které začalo ještě před Novým rokem, se konečně v rakouských Alpách uklidňuje a střídá ho jasné a slunečné počasí. Výrazně sněžení začalo opět v sobotu večer a připadlo až 100cm čerstvého sněhu, hlavně v oblastech Vorarlberg a Tyrolsku. V dalších střediscích byl sněhový přírůstek o trochu menší. Sněžení doplněné o silný vítr, zvýšené riziko pádu laviny vyústilo v uzavření středisek. S tím souvisí i problémy v dopravě.

Úterý 15.1. přineslo modrou oblohu, ale zůstalo chladno. Ve středu se oteplilo. Mnoho středisek tak mohlo otevřít velkou část terénu. Mnoho propojení mezi středisky a střediska na ledovcích musela zůstat částečně či kompletně uzavřená kvůli nebezpečí pádu laviny. Týkalo se to oblasti Hintertux, Kaunertal a většiny středisek v oblasti Arlberg a spojení mezi středisky oblasti Skicircus.

V oblastech, které jsou otevřené, jsou podmínky pro lyžování na sjezdovkách velmi dobré s hromadou čerstvého sněhu. Mimo sjezdovky je terén stále nebezpečný, protože kvůli velké sněhové nadílce je třeba sledovat varování v jednotlivých střediscích. Dle sněhového zpravodajství ve čtvrtek přinese další vlna sněžení, které opět omezí běžný život.

Francouzské Alpy

Nejvíce sněhu napadlo o víkendu v severně položených střediscích francouzských Alp. Flaine má 80cm čerstvého sněhu, který připravil nádherné podmínky pro lyžování. Portes du Soleil má kolem půl metru čerstvého sněhu, který byl vítaný zvláště v níže položených střediscích.

V jižněji položených střediscích vrstva sněhu postupně klesá. Středisko Tignes má místy 20cm sněhu. Středisko Serre Chevalier má sjezdovky tvrdé a udusané.

Úterý a středa byly chladné nebo mírné – bylo jasno a tím i velký skok oproti víkendu, kdy sněžilo a foukal silný vítr.

Švýcarské Alpy

Skončilo období, které tvořilo rozdíl mezi sněhovými podmínkami mezi východní a západní částí švýcarských Alp, protože v noci na pondělí 14.1. připadl čerstvý sníh i v oblasti Valais, kde napadlo půl metru sněhu za 36 hodin. Toto sněžení velmi změnilo podmínky pro lyžování nejen pro typická střediska lyžování Zermatt, Verbier a Saas Fee, ale i pro regiony jako  GrimentzZinal a Crans Montana. S ohledem na větší přírůstek sněhu byla v pondělí i ve švýcarských Alpách některá střediska uzavřená, jako např. Saas Fee a Zermatt. V úterý odpoledne již byly sjezdovky a lanovky v provozu.

Ve východní části švýcarských Alp omezil velký přírůstek čerstvého sněhu provoz ve střediscích Andermatt, Engelberg, Jungfrau, Davos/Klosters a blízkých. Mnoho ze středisek má za 24 hodin v neděli 0,5 m čerstvého sněhu. V úterý 15.1. se vyjasnilo a vítr se uklidnil. Dle sněhového zpravodajství je to jen pár dnů, než se opět vrtí oblačnost do severní části Alp.

Italské Alpy

Vítané zlepšení podmínek pro lyžování hlásí střediska v italských Alpách. Cervinia má z pondělí 14.1. báječných 60cm čerstvého sněhu, který výrazně zlepšil podmínky pro lyžování. Menší avšak vítaný přírůstek mají střediska v údolí Val d´Aosta - mezi 10 – 15 cm, které příjemně osvěží již tvrdé a uježděné sjezdovky. Nadcházející dny budou jasné a mírné, teploty pouze lehce pod bodem mrazu. Dle sněhového zpravodajství se poté opět vrátí oblačnost a naděje na čerstvý sníh.

Podmínky pro lyžování v oblasti Via Lattea jsou stále velmi dobrodružné, omezená sněhová pokrývka bohužel neumožňuje některé propojení mezi středisky. V řadě středisek je sníh většinou umělý o výšce mezi 30 – 50 cm a mnoho sjezdovek zůstává uzavřených. Lehké sněžení z pondělí  14.1. dorazilo až do střediska Bardonecchia.

Dolomity a jejich střediska zažila vítaný a dlouho očekávaný sníh, který začal padat v neděli 13.1. a sněžení pokračovalo až do úterý 15.1., kdy se poté obloha vyjasnila. V tuto dobu připadlo 20cm čerstvého sněhu, což není dost pro to, aby bylo možné užít si lyžování mimo sjedovky.

Německé Alpy

Po období hustého sněžení se počasí v německých Alpách uklidnilo. Místy na vyšších svazích napadly až 2 metry sněhu. Obloha se vyjasnila a je slunečno. Silný vítr ve vyšších polohách omezil provoz v oblasti Zugspitze, zatímco v oblasti Nebelhorn v Oberstdorfu bylo uzavřeno.

Berchtesgaden zůstává uzavřené kvůli silnému sněžení až do 16.1., zatímco Lenggries a Reit im Winkl mají omezený provoz. Ve středu se oteplí. Ve čtvrtek a v pátek začne opět sněžit.

Zdroj: www.skiclub.co.uk