Aktuální sněhové zpravodajství 1.2.2019

Sněhová předpověď se vyplnila a Alpy opět hlásí další husté sněžení, které často doprovází silný vítr. Kvůli tomu jsou omezené provozy některých lanovek. Dolomity patří mezi oblasti, kde hustě sněží, jedná se o první pořádné sněžení v této sezóně. Severní francouzské Alpy zažívají také vydatné sněžení, zvláště region Isere.

Sněhová předpověď

Podle sněhové předpovědi pro nadcházejících 9 dnů bude nejvíce sněžit v oblasti italských Alp, ve střediscích Canazei a Arabba.

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy nabídly v mnoha střediscích modrou oblohu v uplynulých dnech – nádherné podmínky pro lyžování uprostřed sezóny. V řadě míst lehce sněžilo během noci, sjezdovky tak byly svěží a i mimo ně lze nalézt spoustu dobrého terénu. V pátek se zatáhlo a začal foukat silný vítr, takže viditelnost byla omezená. Kolem poledne tak musela některá střediska uzavřít lanovky kvůli silnému větru, jako například Obergurgl.

Sněhová předpověď pro další dny směřuje nejhustější sněžení do oblasti Salzburg, Korutany a západního Štýrska. Střediska v údolí Gastein, Zell am See/Kaprun a blízká se připravují na větší přírůstky sněhu. Ostatní střediska budou mít přírůstky menší. Sněžení začne v sobotu a bude pokračovat i v průběhu příštího týdne. Výjimkou bude pondělí.

Rakouské Alpy budou mít dle předpovědi počasí teploty vyšší, než bylo v uplynulých dnech (-10o/-15oC). Lyžování v rakouských Alpách tak bude mnohem příjemnější.

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy zažily v pátek husté sněžení. Alpe d´Huez má 48cm nového sněhu na vyšších svazích. Bod mrazu se pohybuje kolem 1600 m, k večeru klesá na 950m.

V oblasti Trois Vallées, ve středisku Meribel, naměřili 12cm čerstvého sněhu a další sněžení má začít v pátek večer. Připadne tak celkem zhruba 27cm. V sobotu bude počasí proměnlivé, občas bude sněžit,  zvláště odpoledne a večer.

Husté sněžení navštívilo oblast Portes du Soleil, kde 30cm čerstvého sněhu má středisko Avoriaz a 40cm Chatel. V nižších polohách padaly srážky spíše dešťové a podmínky pro lyžování jsou tím pádem trochu těžší.

Středisko La Grave má krásných 30cm čerstvého sněhu, avšak kvůli lavinovému riziku na stupni č. 5 byla kabinka v pátek uzavřená.

Sněžení bude pokračovat i s příchodem víkendu, avšak bude spíše ubývat. V pondělí bude ve francouzských Alpách klidnější počasí.

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy opět v pátek zasáhlo husté sněžení. Až 50cm čerstvého sněhu by mělo napadnout ve středisku Zermatt, kde je v provozu 32 lanovek. Lavinové nebezpečí bylo na vrcholcích Klein Matterhorn, Gornegrat a Rothorn na stupni 3.

Blízké středisko Saas Fee rovněž hlásí sněžení spolu se silným větrem.

Ve středisku Verbier bylo -8oC, za posledních 24 hodin připadlo 5 – 10cm. Podmínky v Mont Fort budou skvělé, až se počasí trochu uklidní.

V pondělí by se mělo podle sněhové předpovědi v Alpách vyjasnit, sněžení začne znovu ve středu 6.2.

Italské Alpy

Po období lehkého až středního sněžení se Dolomity připravují na husté sněžení v nadcházejících 72 hodinách. V pátek začne sněžit lehce, v sobotu se sněžení zintenzivní a trochu se oteplí. Dolomity tak očekávají výrazný přírůstek sněhové nadílky, který bude možné si užít již v pondělí, kdy se počasí zklidní. Husté sněžení může omezit viditelnost.

Via Lattea rovněž zažívá sněžení. Čerstvý sníh je zde velmi vítaný. Viditelnost byla omezená, protože za posledních 48 hodin připadlo 70cm. Středisko tak bude moci rozšířit terén pro lyžování.

Severní italské Alpy v blízkosti švýcarských hranic mohou v nejbližších dnech počítat s hustým sněžením. Týká se to například středisek Passo Stelvio, Bormio a Passo Tonale. Tato předpověď začne již v pátek odpoledne. V souvislosti se sněžením bude zhoršena viditelnost. Na začátku příštího týdne se vyjasní, takže bude možné si užít skvělé lyžování.

Německé Alpy

Německé Alpy opět uvítaly sněžení v mnoha sledovaných střediscích, které příjemně osvěžil sjezdovky a připravil nádherné podmínky pro lyžování. V nadcházejících dnech se v Alpách oteplí a silný vítr omezí provoz lanovek ve středisku Garmisch. Sjezdovky ve střediscích Lenggries a Reit im Winkl jsou ve velmi dobrém stavu.

Podle sněhové předpovědi bude o víkendu tepleji, srážky tak mohou být v nižších polohách dešťové. Teploty v neděli znovu klesnou.

Zdroj: www.skiclub.co.uk